Дан државности

Поводом Дана државности и поводом обележавања годишњице Првог српског устанка у просторијама у организацији градске библиотеке "Радоје Домановић" у Тополи одржан је јавни час. Тема је била "Спољнополитички положај Србије у доба Првог српског устанка" а предавање је уприличио наставник историје Дејан Ђурић, члан нашег колектива.

У присуству ученика и наставника средње школе "Краљ Петар I", организатора и грађана предавање је почело тачно у подне, симболично одабраном термину јер је циљ сваке револуције постизање идеала. Догађај је отпочео обраћањем гдина Ивице Радивојевића који се обратио публици у име организатора, а затим је гдин Ђурић врло илустративно приказао геополитичку слику Балкана и Европе почетком 19. века, направио један осврт на српску националну идеју, утицаје Француске револуције и просветитесљства на устаничку Србију. Отварајући кључну тему, нагласио је неповољне околности које су дипломатски задесиле Србију смештену у резервисаним намерама или незаинтересованости Великих сила. Наглашавајући ривалство Аустрије и Русије око Балкана, Ђурић је подвукао да је Србија добила етикету "Мале Русије" што је била кључна сметња да се српско питање актуелизује код Британаца, Француза и Аустријанаца. То је на крају и условило и брз пад 1813. године. Закључивањем да се српско питање актуелизује упоредо са стварањем аутономије у време кнеза Милоша Обреновића и првим уставом, Ђурић је указао да су управо у то доба велике силе почеле да отварају конзулате и тиме стављају Србију у жижу балканске дипломатије. Предавање је завршено око 13 часова.